Elektronik Kaynaklar

    1.Elektronik Kaynaklara nasıl ulaşabilirim?

Elektronik kaynaklara kütüphane web sayfasında bulunan tarama kutucuğundan veya kütüphane web sayfasında üst menüde bulunan veritabanlarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

    2.Veritabanları nedir?

Akademik yayınların (e-dergi,e-kitap vb.) yer aldığı platformlardır. Genellikle çok sayıda e-derginin geçmişe dönük sayılarına erişebileceğiniz gibi toplantı bildirilerine, raporlara, tezlere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-kitap veritabanları ve video formatlı veritabanları, dijital gazete vb. veritabanları da bulunmaktadır.

    3.Veri tabanlarına nereden ulaşabilirim?

Kütüphane web sayfasında bulunan üst menüden veritabanlarımızı görebilirsiniz. Veritabanlarına ve e-kaynaklara kampüs içerisinden IP tanımlı olarak direkt erişebilmektesiniz. Kampüs dışından erişim için tıklayınız. (http://www.kutuphane.ege.edu.tr/d-5/kampus-disi-erisim.html)

    4.Aradığım elektronik derginin kütüphanede olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Kütüphane web sayfasında bulunan tarama kutusundan e-dergiyi seçip aradığınız derginin ismini yazıp o derginin elektronik versiyonunun olup olmadığı kontrol edilir.

    5.Bibliyografik bir veritabanında bulduğum dergilere nasıl erişebilirim?

Web sayfamızdaki tarama kutusundan “E-Dergi”yi seçip ya da “Katalog”tan aradığınız derginin koleksiyonumuzda olup olmadığını kontrol ediniz. 

    6.Elektronik kitaplara nasıl ulaşabilirim?

Kütüphane web sayfasından Genel Taramaya aradığınız e-kitabın adını yazıp ulaşabileceğiniz gibi konu ya da anahtar kelime yazıp taradığınızda çıkan sonuçları sol tarafta bulunan filtreleme seçeneklerinden ebook olarak filtreleyebilirsiniz. Ayrıca veritabanları içerisinde bulunan abone e-kitap veritabanlarından ulaşabilirsiniz.

    7.Bir elektronik kitabın tamamını neden tek seferde indiremiyorum?

Elektronik kitaplara erişim şekli sağlayıcı firma ya da yayınevi tarafından belirlenmektedir. Bu yüzden elektronik kitapları ya bölümler halinde indirebilirsiniz ya da belli bir süre sadece bilgisayar ekranında okuyabilirsiniz.