canlı destek


KÜTÜPHANELERARASI ÖDÜNÇ VERME PROTOKOLÜ

Ege Üniversitesi Mensuplarının Yararlanma Protokolü

    Kütüphanelerarası ödünç verme protokolü metnini okuyup sayfanın en altında "Onaylıyorum" yazısına tıkladığınızda forma ulaşabilirsiniz.

 1. Kütüphanelerarası Ödünç Verme Hizmeti'nden akademik personel, doktora-yüksek lisans öğrencileri ve idari personel yararlanır. Lisans ve Önlisans öğrencileri danışmanlarının onayı ile yararlanabilirler.
 2. İstekler;
  • Kütüphaneye şahsen baş vurarak veya,
  • Ege Üniversitesi web sayfasından ( http://www.kutuphane.ege.edu.tr ) Formlar başlığı altında "Kütüphanelerarası Ödünç Kitap/ Makale İstek Formu" doldurularak yapılır. 
 3. Kullanıcı bir seferde en fazla 4 kaynak isteğinde bulunabilir.
 • Kullanıcı, bilgilendirme mailinde belirtilen günde, kitaplarını teslim almaya geldiğinde, personel kimliğini ibraz etmelidir.
 • Kullanıcı ödünç aldığı tüm kitapları iade etmeden tekrar talepte bulunamayacaktır.
 1. Ege Üniversitesi Kütüphanesi ile protokol anlaşması veya (KITS) işbirliği olan kütüphanelerden şahsen kitap almak isteyen kullanıcının, kütüphanemiz görevlisinden basılı olarak "Kütüphanelerarası Ödünç Kitap/ Makale İstek Formu" alması gerekir.
 1. İl dışındaki kütüphanelerde bulunan kaynakların geliş süresi:  Gönderen kuruma, postada geçen zamana ve tarihsel başvuru sırasına göre değişiklik gösterir.
 2. Ödünç alınan kaynağın kullanım süresini;
  • Sağlayan taraf belirler.
 3. Ödünç alınan kaynağın kullanım süresinin uzatılması için, iade tarihinden 5 gün önce Kütüphanelerarası ödünç verme birimine haber verilmesi gerekir. Uzatma süresi ve sayısı kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kurallarına göre değişiklik gösterir.
 4. Ödünç alınan kaynağın teslim edildikten sonra kaybolması, hasar görmesi veya geç iade edilmesi halinde sorumluluk kullanıcıya aittir. Bu durumda; kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.
 5. Kargo ücreti kullanıcıya aittir.

 

 

EGE ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON

DAİRE BAŞKANLIĞI

Diğer Kütüphanelerin Ege Üniversitesi Kütüphanesinden Yararlanma Protokolü

Yurt içi:

 1. Kütüphanemiz ile KİTS-işbirliği ve TÜBESS sözleşmesi olan, yurtiçi kamu kuruluşlarının  kütüphanelerine  hizmet verilir.
 2. Kütüphanelerarası Ödünç Verme  Hizmeti’nden diğer üniversitelerdeki akademik personel, yüksek lisans ve doktora öğrencileri  yararlanabilir.
 3. İstekler;
  • – Basılı form; (Kütüphanelerarası Ödünç Kitap/Fotokopi İstek Formu) veya,
  • – Kitap istekleriKütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi –KİTS"
  • – Fotokopi istekleri "Tübess- Türkiye Belge Sağlama Sistemi" ile yapılır.
 4. Ödünç kitap/makale istekleri basılı formlarla yapılacaksa formlar 2 nüsha olarak doldurulur, formlarda okuyucunun ve yetkili kütüphane görevlisinin ad-soyadı, imzası ve kurumun damgasının mutlaka olması gerekir. Aksi takdirde istekler karşılanmaz.
 5. İhtisas Kütüphaneleri, Nadir Eserler, Referans Kaynaklar, Rezerv Eserler, Özel Koleksiyonlar, ve Gör-İşit Materyalleri dışındaki kitaplar ödünç verilir. Kitap dışı materyal ödünç verilmez. (Tezler ?)
 6. Ödünç verilen kaynağın kullanım süresi;
  • Şehir dışı :  30 gün,
  • Şehir içi   :  30 gün,
  • Yurt dışı  :  30 gündür.
 7. Kütüphanemiz gerekli görüldüğü takdirde ödünç verilen kaynak, kullanım süresi dolmadan geri istenebilir.
 8. Ödünç alınan kaynağın kullanım süresi, üzerinde rezerv olmadığı takdirde en çok bir kes uzatılır bir kez uzatılır.
 9. Çoğaltılma izni alınmış eserden, basılı doküman isteğinde  bulunan taraf, “Halk Bankası Bornova Şubesi- Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı  TR27 0001 2009  7140  0044  0000 04  ”  hesabına belirtilen miktarın  "kütüphane fotokopi ücreti " belirtilerek yatırılması ve banka dekontunun fakslanması  koşulu ile talepler cevaplanacaktır.

Ege Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Faks 232- 388 1100

 1. Ödünç istenen kitaplar, istekte yapan kütüphanedeki yetkili kütüphane görevlisi adına kargo ile ödemeli olarak gönderilir.
 2. Ödünç verilen kaynağın kaybolması, hasar görmesi veya geç iade edilmesi halinde sorumluluk, istekte bulunan kütüphanedeki yetkili görevliye aittir. Bu durumlarda Ege Üniversitesi Kütüphanesi'nin “Ödünç Verme Protokolü geçerlidir.

 

Onaylıyorum                                                                    Onaylamıyorum


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ