Çerez Örnek
canlı destek

Kampüs Dışı Erişim

Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği erişim sadece IP adresi kontrollü sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından ticari internet servis sağlayacıları üstünden erişebilmeniz için Bilgi ve iletişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BiTAM) tarafından bir Proxy Sunucusu kurulmuştur. 

Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda yapmanız gereken değişiklikler aşağıda açıklanmıştır.

Ayarlar: Tarayıcı programınızda "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli, ve "Adres" kısmına http://bidb.ege.edu.tr/proxy.pac tanımı girilmelidir.

 

Internet Explorer (Windows 10) ayarları için TIKLAYINIZ

Firefox ayarları için TIKLAYINIZ

Google Chrome ayarları için TIKLAYINIZ

Mac ayarları için TIKLAYINIZ 

 

Lisans ve Lisansüstü tüm öğrencilerimizin;

Kullanıcı adları 11 haneli öğrenci numaraları,

Parolaları T.C. Kimlik numaraları olacak şekilde açılmış durumdadır. (kimlik.ege.edu.tr sayfasında parola değiştirilmiş ise yeni oluşturulan parola girilmelidir).


Akademik ve İdari Personelimiz için;

Kullanıcı adı, ad.soyad@ege.edu.tr şeklindeki E-posta adreslerinin ad.soyad bölümü olup,

Parola ise,  kimlik.ege.edu.tr ye girilen parola olacak şekilde girilmelidir.


 

Proxy ayarlaması sonrası, veritabanı içerik sorunları yaşamanız durumunda  ahmet.balci@ege.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Proxy ayarlamasında sorun yaşamanız halinde nyg.yardim@mail.ege.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.


 

Uyarılar: Daha Önceden proxy ayarları girilmişse, browser "Intranet ayarları şimdi varsayılan olarak kaldırıldı" gibi bir mesaj verebilir, bu uyarıyı dikkate almayınız. Not: Bu tanımlama yapıldığında; Ege kampüsünden bağlantılarda browser proxy'e gitmeyecektir. Kampüs dışından yapılan bağlantılarda, sadece kütüphane sistemlerine giderken proxy sunucu kullanılacak, diğer durumlarda kullanılmayacaktır. 

Veritabanı içerik sorunları için +90 232 311 5921 , iç hat : 5921

Proxy ayarlaması sorunları için +90 (232) 311 3340-3342,  iç hat: 3340-3342 nolu telefonu arayabilirsiniz.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ