EGE ÜNİVERSİTESİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Deneme Veritabanları

Quertle Veritabanı                                30.10.2019

Yeni nesil, yapay zeka tabanlı biyomedikal literatür keşif aracı olan Quertle veritabanı,

 • 44 milyondan fazla doküman tarama (tüm PubMed makale içeriği, patentler, klinik denemeler (clinical trials) ve fazlası)
 • 18 milyondan fazla dokümanı tam metin tarama
 • Makalelerin yanı sıra Patentler, AHRQ protokolleri, NIH Grant projeleri, Dow Jones Factiva haberleri ve konferansları tarama
 • Power Term kullanımı
 • Sonuçların Görsel Analitik gösterimi
 • 200 000’den fazla “kodlamayan RNA (ncRNA)” veritabanı

Not: Arama ve sonuçlarla ilgili bir örnek vermek gerekirse; Which microRNAs are associated with cancer? şeklinde bir tarama yapıldığında;

Quertle veritabanı, microRNA kelimesini değil, tüm microRNA’ları tarıyor ve tüm kanser türleriyle olan ilişkisini gösteren çalışmaları bularak kullanıcıya sunuyor. Çalışmanın içinden getirdiği kanıt cümleleri (relevant statement) de öncesinde kullanıcıya göstererek, neden o çalışmaların seçildiğini bildiriyor.

Diğer veritabanları ise, cümlede geçen her kelimeyi arama kelimesi olarak algılıyor ve istenmeyen birçok sonucu kullanıcının önüne getiriyor.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

AccessPharmacy                                  30.10.2019   

McGRAW HILL yayınevinin Eczacılık alanında geliştirdiği ve ABD’de eczacılık eğitimi / board sınavı (NAPLEX) en çok kullanılan veritabanıdır. Düzenli olarak güncellenen, eczacılık eğitiminin değişen taleplerini karşılamak üzere tasarlanmış çevrimiçi kaynaktır. AccessPharmacy, kullanıcılara önde gelen eczacılık referanslarını keşfetmeye, müfredat konularını taramaya, ilaçları ve takviyeleri araştırmaya ve kullanıcılara eczacılık ile ilgili en son haberler ile bilgilerini güncel tutmalarına olanak tanır. Görsel vakalar ve vaka çalışmaları ile öğrencilerin karar verme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 

PRIMAL PICTURES Anatomy Veritabanı     30.10.2019

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir AKADEMİK kaynaktır. 3 Boyutlu Anatomi Atlası Primal Pictures dünyadaki en kapsamlı ve Peer-Review’dan geçmiş tek anatomi veritabanıdır. Görsellerin doğruluğu (accuracy) en üst düzeydedir; bu nedenle akademik makalelerde kullanımı teşvik edilmektedir. İçeriğinde  İnsan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü, tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır.


ProQuest Central                                  17.10.2019

ProQuest Central, 175’ten fazla çeşitli konu içeriği sunar. ProQuest’in en çok kullanılan 47 veri tabanını içermektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Oxford Handbook Online                      25.10.2019

Arkeoloji, dilbilimi, edebiyat, ekonomi ve finans, felsefe, hukuk, klasik çalışmalar, kriminoloji, müzik, psikoloji, politik bilimler, sosyoloji, işletme ve tarih konularında 900’den fazla rehberi kapsamaktadır.

 

Clinical Key                                         04.11.2019

Elsevier yayınevine ait "Clinical Key" doktorların sorularına oldukça hızlı yanıt veren ve akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir tıp veritabanıdır. Elsevier'e ait Clinical Key veritabanı içinde 38 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Elsevier yayınevi ve alt yayınevleri (Churchill Livingstone, Saunders, Mosby’s ) tarfından yayınlanan 1100’den fazla kitap ve 600’den fazla dergi içerir.

NOT:   Deneme erişiminde, kampüs dışı uzaktan erişim ve mobil cihazlardan kullanım mümkün değildir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Access Engineering                            05.10.2019

McGraw Hill Yayınevi’nin pek çok mühendislik alanındaki ders kitaplarını (textbook) bir araya getiren koleksiyonu Access Engineering veri tabanı IP tabanlı olarak üniversitemiz erişimine açılmıştır. 

 •             Platform içeriği aylık olarak zenginleştirilmekte ve sürekli güncellenmektedir.
  • Kendi alanlarında otorite kabul edilen ders kitapları (750+ kitap)
  • akademisyenlerinde kendi derslerini hazırlamak üzere kullabilecekleri hazır müfredat planları
  • videolar (930+  adet)
  • 50,000’den fazla indirilebilir tablo
  • mühendislik konu alanı ile ilgili en güncel haberler
  • iş akış sürecini doğrudan hızlandırmak amacıyla oluşturulan hesap makineleri (hazır şablonlar)
  • 6,850+ adet etkileşimli grafik

 

Intihal.net                                            31.12.2019

İntihal.net (www.intihal.net) çevrimiçi kullanılabilecek bir benzerlik tespit yazılımıdır.

İntihal.net’in üye ekranında bulunan E-Posta kısmına ege.edu.tr uzantılı elektronik posta adresini yazmanız gerekmektedir. Eğer kişisel e-postanızı kullanırsanız onay süreciniz uzayabilir ve bu süreçte de intihal.net’i kullanamıyor olacaksınız.
3 tip hesap türü mevcuttur.
1. Akademisyen
2. Öğrenci
3. Yönetici
Üye bilgilerinizi doldurduktan sonra onay için e-posta adresinize bir e-mail gönderilecektir.
Detaylı Bilgi için Tıklayınız.