EGE ÜNİVERSİTESİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Kampüs Dışı Erişim

Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği erişim sadece IP adresi kontrollü sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından ticari internet servis sağlayacıları üstünden erişebilmeniz için Bilgi ve iletişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BiTAM) tarafından bir Proxy Sunucusu kurulmuştur. 

Lisans ve Lisansüstü tüm öğrencilerimizin;

Kullanıcı adları 11 haneli öğrenci numaraları,

Parolaları T.C. Kimlik numaraları olacak şekilde açılmış durumdadır. (kimlik.ege.edu.tr sayfasında parola değiştirilmiş ise yeni oluşturulan parola girilmelidir).


Akademik ve İdari Personelimiz için;

Kullanıcı adı, ad.soyad@ege.edu.tr şeklindeki E-posta adreslerinin ad.soyad bölümü olup,

Parola ise,  kimlik.ege.edu.tr ye girilen parola olacak şekilde girilmelidir.


Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda yapmanız gereken değişiklikler aşağıda açıklanmıştır.

Veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı lütfen nyg.yardim@mail.ege.edu.tr adresine,  veritabanı içerik bilgileri ile ilgili sorunlarınızı leman.kozakci@ege.edu.tr e-mail adresine iletiniz.

Ayarlar: Tarayıcı programınızda "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli, ve "Adres" kısmına http://bidb.ege.edu.tr/proxy.pac tanımı girilmelidir.

Internet Explorer için bu alanın bulunduğu yer: 
Araçlar > Internet Seçenekleri > Bağlantılar >Yerel Ağ (LAN) Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız. 

Firefox için bu alanın bulunduğu yer: 
Araçlar > Seçenekler > Gelişmiş > Ağ > Ayarlar > "Otomatik vekil sunucu Ayarları (URL)" Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız.

Android tabanlı Tablet PC ler için proxy ayarları: Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız

Mac PC ler için proxy ayarları: Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız.

Uyarılar: Daha Önceden proxy ayarları girilmişse, browser "Intranet ayarları şimdi varsayılan olarak kaldırıldı" gibi bir mesaj verebilir, bu uyarıyı dikkate almayınız. Not: Bu tanımlama yapıldığında; Ege kampüsünden bağlantılarda browser proxy'e gitmeyecektir. Kampüs dışından yapılan bağlantılarda, sadece kütüphane sistemlerine giderken proxy sunucu kullanılacak, diğer durumlarda kullanılmayacaktır. 
Danışma için; +90 (232) 311 3340-3341  iç hat: 3340-3341 nolu telefonu arayabilirsiniz.